عوامل موثر بر قیمت ترمووود

عوامل موثر بر قیمت ترمووود

 عوامل موثر بر قیمت ترمووود

عوامل بسیاری در قیمت ترمووود تاثیر می گذارند. نوع مواد اولیه،کیفیت آن مستقیما بر روی قیمت نهایی ان تاثیر می گذارد.قیمت ترموود یا اصولا چوب بر مبنای متر مکعب محاسبه می شود. متر مکعب واحدی است که هم زمان با قدمت استفاده از چوب در ساختمان سابقه دارد .اصولا واحد های دیگر مانند وزن،طول و یا واحد های دیگر در مناطق خاصی نیز در برآورد قیمت واحد چوب مورد استفاده قرار می گیرد.
 

عوامل موثر بر قیمت ترمووود


که این عوامل تاثیرگذار بر قیمت ترموود به 3 دسته تقسیم می شوند:

۱-قیمت گذاری  مواد اولیه که بر اساس درجه بندی  نوع کیفیت از نوع مواد اولیه،.یکی از این عوامل سن درخت است،درختان با حدود ۴۰تا۷۰ سال اصولا بهترین سن برای تولید  چوب ترمووود می باشند،البته باید گفت اصولا برای استفاده از چوب مورد نیاز برای ترمووود از قسمت میان درخت استفاده می شود . چوب درخت  کاج مناسب برای تولید چوب ترموود می باشند. انها دارای طول هایی در حدود ۲۰ متر هستند که یک سوم میانی آن ها برای تولید ترموود استفاده می شود .
۲- یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت فرایند ترمووود که بر اساس سوخت در کوره های تولیدی به دست می آید،این هزینه سوخت در کشور فنلاند تابعی از مسافت کارخانه تولیدی از مراکز توزیع سوخت می باشد.
۳ –فرایند پرداخت،ماشین کاری که به میزان دقت، سرعت و یا تکنولوژی ماشین آلات و هم چنین نیروی انسانی به کار رفته تغییر می یابد.
 

عوامل موثر بر قیمت ترمووودبا مطالعه این عوامل مشخص می شود که  قیمت ترمووود بر اساس الگوریتم پیچیده ای محاسبه نمی شود و اگر در انتخاب چوب ترمووود، بخواهیم از چوب های با کیفیت بالا و همچنین ماشین آلات و نیروی انسانی پیشرفته و متخصص استفاده کنیم در این صورت محصول نهایی چوب ترمووود با قیمت پایینی نخواهد داشت .البته بایداین موضوع را در نظر داشت این بازه قیمتی در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد محصول نهایی خواهد بود که بازه قابل توجهی به شمار می رود.
زمانی که ترمووود وارد ایران شد ، لیست قیمت ترمووود نوسان قابل توجهی داشته و البته به دلیل استقبال بالا از این متریال به خصوص در این دو سال اخیر و البته با توجه به نوسان های شدید قیمت ارز ، شرکت های وارد کننده معتبر در زمینه ترموود سعی کرده اند لیست قیمت ترمووود را با توجیه اقتصادی مناسب و با کمترین تغییرات به  مشتریان ارائه دهند.
در مورد چوب ضد آب چه می دانید ؟

در مورد چوب ضد آب چه می دانید ؟

در این مقاله قصد داریم اطلاعات کامل تری را در رابطه با چوب ضد آب در اختیارتان قرار دهیم.
یشتری در رابطه با چوب ضد آب در اختیارتان قرار دهیم .چوب یکی از جمله منابعی است که از دیربازانسان از استفاده کرده است. باعث ایجاد آسایش و توسعه ی زندگی بشر شده است.هرچند با پیشرفت علم و تکنولوژی و از کاربرد های چوب کاسته شده که و مواد جدیدی جایگزین چوب شده اند از اما همچنان چوب یکی از پرمصرف ترین منابع موجود است و به عنوان یکی از کالا های استراتژیک به شمار می آید.خواص فیزیکی و شیمیایی چوب به صورتی است نمی توان در برخی از موارد و کاربرد ها نمی توان برای ان جایگزینی پیدا کرد. به همین دلیل همواره حفظ و نگهداری قطعات چوبی در برابرنفوذ اب و رطوبت و  عدم تغییر در شکل و ظاهر طبیعی آن بسیار مهم است.یکی از بزرگترین مشکلات  موارد مصرف چوب برای کاربرد های مختلف  ضعف آن در برابر آب و نفوذ رطوبت است که باعث پوسیدگی و کاهش عمر چوب می شود.بدین منظور روش های وجود دار که می توان چوب ضد آب  را ایجاد نمود.پس بنابراین یکی از فاکتورهای مهم چوب ضد اب بودن ان است.
 

در مورد چوب ضد آب چه می دانید ؟

 چگونه چوب را ضد آب کنیم؟

یکی از روش هایی که می توان برای مقاووم کردن چوب در برابر اب و رطوبت استفاده کرد فرایند ترمووود است .در فرایند ترمووود، چوب را با استفاده از حرارت بالا و بخار آب فرآوری می کنند.گرماددادن به چوب باعث افزایش مقاومت  وطول عمر ان می شود.در ترمووود رطوبت چوب از بین می رود و صمغ و رزین آن از ترمووود خارج می شود.همچنین حرارت بالا باعث می شود تا حشرات و جانوران میکروسکوپی موجود درون بافت های چوب از بین بروند و این عوامل باعث می شود تا طول عمر ترمووود افزایش یابد و  همچنین  باعث مقاوم شدن در برابر پوسیدگی و فرسودگی و قارچ زدگی و پوک شدن می شود.

چوب ضد آب یا چوب  ترمووود در سه مرحله تولید می شود:

 در مرحله ی اول چوب ترمووود با حرارت بالا رطوبت و آب درون چوب را از بین می برند و انرا خشک می کنند. در فاز دوم که مرحله ی حرارت دهی است دمای چوب را  برای اینکه رطوبت ان خارح شود و موجودات زنده  درون ان خارج شوندبسیار بالا می برند.در فاز آخر نیز  دمای چوب ترموود با استفاده از آب کاهش می دهند تا  چوب ترمووود برای استفاده آماده شود.

 چوب ترمووود یک چوب ضد آب است که موارد مصرف زیادی  همچون استفاده در نمای ساختمان دارد.همچنین از آنجا که ترمووود به عنوان یک چوب ضد آب را  می توان از آن در محیط هایی که مرطوب همچون حمام، سرویس بهداشتی، استخر، سونا، جکوزی و غیره استفاده کرد.
 

در مورد چوب ضد آب چه می دانید ؟

 


رنگ چوب ترموود

رنگ چوب ترموود

 رنگ چوب ترموود 

 چوب ترموود هنگامی که در معرض نور آفتاب و باد و باران و رطوبت و تغییر هوا قرار می گیرند در صورتی که از روغن یا رنگ چوب استفاده نکنند تغییررنگ می دهند  خاکستری نقره ای می شوند. بنابراین توصیه می شود از رنگ چوب یا روغن چوب برای جلوگیری ازتغییر رنگ چوب ترمو استفاده شود. که استفاده از روغن یا رنگ چوب می توان نه تنها از تغییر رنگ آن جلوگیری کرد بلکه باعث طولانی تر شدن عمر چوب می شوند.
 رنگ چوب ترمووود از جنس کاج در برابر تمامی شرایط  آب و هوایی در محیط های خارجی مقاوم هستند ولی قبل از نصب در فضاهای خارجی به منظور مقاوم سازی در برابر اشعه آفتاب و جلوگیری از تغییر رنگ چوب حتماً می بایست با رنگ های مخصوص ترمووود رنگ شده و سپس نصب شوند. این رنگها جزو عملیات تکمیلی فرایند ترمووود بوده و از هرگونه تغییر رنگ چوب و از دست دادن رنگ دانه های آن جلوگیری می نماید.

رنگ چوب ترموود


 چوبهای ترمووود از جنس زبان گنجشک  نیز در برابر تمامی عوامل جوی و آب و هوایی محیطهای خارجی مقاوم هستند ولی استفاده از  روغن ها بر روی آن باعث ایجاد مقاومت بسیار بالا در مقابل اشعه آفتاب و همچنین حفظ زیبایی آن می گردد. 
رنگ چوب ترموود علاوه بر زیبائی بخشیدن به چوب و حفظ ظاهر طبیعی آن ، با نفوذ پذیری  در عمق چوب از آن را در مقابل انواع قارچ ها و کپک ها، حمله حشرات و اشعه آفتاب محافظت می کند.
این رنگ‎ها در دو نوع پایه آب و پایه روغن تولید می‎شوند که هریک به شرح زیر می‎باشند:
رنگ‎ چوب بر پایه آب:
این نوع از رنگ‎ چوب در بیست طیف رنگی ایجاد می شوند . با توجه به اینکه پایه  همه این رنگ ها آب است تنها  به عمق 2 تا 3 میلیمتر به سطح چوب ترمووود نفوذ می کند. در ضمن هیچ لایه‎ای ایجاد نمی شود  که این امر از پوسته شدن رنگ به مرور زمان در مقابل آفتاب جلوگیری می کند .رنگ‎های پایه آب معمولاً برای چوب‎های دکوراتیو و نمای ساختمان و همچنین سازه‎های چوبی بکار گرفته می شوند.
 

رنگ چوب ترموود

رنگ‎‎چوب بر پایه روغن:
این رنگ‎ها به صورت بی رنگ تولید می شوند. و معمولاً برای کف محوطه‎های باز و یا سخت چوب‎ها به کار می‎روند و همچنین امکان استفاده با رنگ‎چوب بر پایه آب و ایجاد تنوع رنگی را نیز دارا می‎باشند. این رنگ‎ها مقاوم در برابر  اشعه آفتاب بوده و در ضمن در مقابل کلیه شرایط  اب و هوایی مقاوم می‎باشند و همچنین به گونه‎ای ایجاد می‎شوند که نقش و نگار چوب را از بین نمی رود فقط به صورت یه رنگ روی  چوب ترموود قرار  می گیرد.
 
 
 
مزایای روف گاردن

مزایای روف گاردن

 

مزایای روف گاردن

روف گاردن یا بام سبز به بامی گفته می شود که تمام یا بخشی از آن توسط فضای سبز پوشیده شده باشد و در واقع یک سیستم با وزن کم مهندسی ساز است که امکان رشد گیاه را فراهم می کند  علاوه بر ان  در برابر نور  خورشید، اتلاف انرژی و ... از بام محافظت می کند. امروزه این امکان وجود دارد که بر روی بام خانه ها و ساختمان های بلند یک باغ زیبا با گیاهان مختلف ایجاد کرد. برای ایجاد یک روف گاردن زیبا می توان با گذاشتن چند گلدان در پشت بام شروع کرد بعد با اجرای فضای سبز  انرا کامل کرد.روف گاردن می تواند همرا با  یک آبشار و یا یک باغچه پراز انواع مختلف گل و گیاه و یک آلاچیق چوبی کوچک باشد .
 
 

مزایای روف گاردن


مزایای روف گاردن

استفاده از روف گاردن باعث پاک شدن هوای اطراف ساختمان، کاهش الودگی، کاهش جذب حرارت ساختمان، کنترل دما، کاهش مصرف انرژی, محافظت بام در برابر اشعه و استفاده از آب باران می شود  به علاوه نمای ساختمان و  چهره شهر را  زیبا می کند. به دلیل استفاده از مواد سبک و البته مقاوم در ساخت روف گاردن، امکان رشد و نمو انواع پوشش گیاهی و کشت محصولات کشاورزی را  فراهم می کند. از دیگر مزایای  روف گاردن این است که محیطی تفریحی، زیبا و دکوراتیو را ایجاد می کند و حتی می توان  فضای مناسبی برای  نگهداری حیوانات خانگی فراهم نمود.
ازدیگر مزایای روف گاردن (Roof Garden)این است که در فضای ساختمان، منظره ای زیبا، جالب، مفرح و منحصر به فرد را ایجاد می کند و باعث بالا رفتن ارزش ساختمان شده و می توان با مدیریت آب باران باعث افزایش طول عمر بنا می شود. از آنجایی که در طول روز به مقدار کافی نور آفتاب وجود دارد، روف گاردن  محیطی مناسب برای استراحت فراهم می کند.
 
 

مزایای روف گاردن


 پوشش گیاهی مناسب روف گاردن

ساخت روف گاردن با هدف ایجاد فضای سبز است و همه هزینه هایی که به جهت ساخت روف گاردن انجام می شود، برای رسیدن به این هدف است. با وجود اینکه  گیاهان روف گاردن همان گیاهانی هستند که بر روی زمین کاشته می شوند، اما باید در انتخاب گیاه مناسب به خصوصیت آن دقت کرده و گیاهانی را انتخاب کرده که در روف گاردن ماندگاری بیشتری داشته باشند. بنابراین میزان رشد ریشه، میزان تحمل  و پایداری گیاه در مقابل گرما و نور مستقیم خورشید و وزش باد های شدید و … از جمله خصوصیاتی است که باید در زمان انتخاب گیاه  و ساخت روف گاردن مورد نظر قرار داد.
 

مزایای روف گاردن


خاک مناسب برای روف گاردن

ساخت روف گاردن نیاز به خاک مناسب  دارد . انتخاب خاک مناسب  یکی از مهم ترین چیز های است که باید مورد توجه قرار داد و نحوه آماده سازی آن را با کمک کارشناسان انجام داد. خاکی در روف گاردن استفاده می شود باید دارای خصوصیاتی مانند قدرت جذب آب بیشتر و وزن کم باشد. به دلیل مشکلات تعویض خاک در روف گاردن باید خاک روف گاردن دارای مواد غذایی باشد و نیاز گیاهان به مواد مغذی را براورده کرده و و نیاز به کود و تعویض خاک نباشد.
 

 

 

مزایای استفاده از چوب ترمو (ترمووود Thermowood)

مزایای استفاده از چوب ترمو (ترمووود Thermowood)

مزایای استفاده از چوب ترمو (ترمووود Thermowood) 

ترمووود فرایندی است که در طی آن چوب الواری و برش خورده در شرایط خاص و با تکنولوژی پیچیده ای تیمار حرارتی می شود. در طی این فرایند ترمووود شدن چوب تمام مواد همی سلولزی و زنجیره یی قندی و غذایی خود را که به نوبه خود باعث تجمع حشرات موذی و چوب خوار می باشد را از دست می دهد. تمامی دیواره سلولی چوب اصلاح گشته و رنگ چوب ترمووود به قهوه ای متمایل به تیره تغییر پیدا می کند. ثبات ابعادی در چوب ترمووود بالا می رود. رطوبت چوب به شدت پایین می آید به به حدود 4 الی 6 درصد می رسد. در نتیجه ترمووود شدن و از دست رفتن رطوبت چوب به مراتب وزن نهایی چوب ترمووود پایین تر می آید. به علت حشره خوار نبودن چوب ترموود طول عمر مفید چوب به مراتب بالاتر می رود. در طی فرآیند ترموود از هیچ گونه مواد شیمیایی و غیر طبیعی استفاده نمی شود.
 

مزایای استفاده از چوب ترمو (ترمووود Thermowood)

 
 
 
ترمووود فقط با حرارت بالا و بخار آب انجام می گردد. چوب های برش خورده را در داخل دستگاه های خاصی که به آن (KILN) گفته می شود قرار می دهند سپس در آن را می بندند و داخل محفظه را از اکسیژن خالی می کنند تا در هنگام حرارت دادن چوب آتش نگیرد. دمای داخل محفظه را به آرامی بالا می برند تا به 160 تا 180 درجه سانتی گراد برسد. چوب در همین دما باقی می ماند به مدت زمان مشخصی که کمتر از 12 ساعت نیست. بعد چوب را به آرامی به وسیله بخار آب خنک میکنند تا از ترک خوردن و پیچ و تاب برداشتن چوب جلوگیری کرده باشند. این دما برای ترمووود S می باشد و این نوع چوب ترموود که تا این حد حرارت دیده است کاربرد های داخلی دارد. در نوع دیگری از ترمووود شدن چوب دما را تا 210 درجه سانتی گراد بالا می برند که به آن ترمووود D گفته می شود . ترمووود D کاربرد عمومی تری دارد و هم در داخل و هم در خارج ساختمان کاربرد دارد.
 

مزایای استفاده از چوب ترمو (ترمووود Thermowood)


مزایای استفاده از چوب ترمو (ترمووود Thermowood) درنمای ساختمان و دکوراسیون داخلی

یکی از مهمترین مزایای ترمووود زیبایی ظاهری و رنگ دلنشین این چوب ترموهاست که هارمونی بسیار زیبایی در کنار دیگر متریال های ساختمانی مانند سنگ، آجر، آلومینیوم کامپوزیت ایجاد می کند. ترمووود حس زیبای گرمای طبیعت را به ما هدیه می دهد و طراوت و عطر درختان جنگلی کاج را برای ما تداعی می کند. علاوه بر این چوب ترمو ( ترموود) مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت دارد که از استفاده از ترموود ( چوب فرآوری شده) را در محیط هایی مانند استخر – سونا- حمام و سرویس های بهداشتی مقدور می کند.
 
 

مزایای استفاده از چوب ترمو (ترمووود Thermowood)


 
 
ترمووودها همچنین مقاومت بسیار بالایی در برابر پوسیدگی ها، حشرات موذی و قارچ ها و میکروارگانیسم ها دارند چوب ترموها ( ترموود) ثبات ابعدادی مناسبی دارند و در شرایط مختلف نسبت به دیگر مصالح ساختمانی مقاومت بیشتری از خود بروز می دهند. فرآیند ترمو بر روی چوب های خام درخت هایی مانند کاج (PINE) و زبان گنجشک (ASH) باعث می شود الوارهای ترمووود در گذر زمان بسیار کمتر از چوب های دیگر دچار اعوجاج شوند و این خاصیت چوب ترموها باعث دوام بسیار زیاد این محصول می شود.
ترمووود یک روش مقاوم سازی چوب

ترمووود یک روش مقاوم سازی چوب

ترمووود یک روش مقاوم سازی چوب
 
ترمووود فرایندی است که در طی آن چوب الواری و برش خورده در شرایط خاص و با تکنولوژی پیچیده ای تیمار حرارتی می شود. در طی این فرایند ترمووود شدن چوب تمام مواد همی سلولزی و زنجیره یی قندی و غذایی خود را که به نوبه خود باعث تجمع حشرات موذی و چوب خوار می باشد را از دست می دهد. تمامی دیواره سلولی چوب اصلاح گشته و رنگ چوبترمووود به قهوه ای متمایل به تیره تغییر پیدا می کند. ثبات ابعادی در چوب ترمووود بالا می رود. رطوبت چوب به شدت پایین می آید به به حدود 4 الی 6 درصد می رسد. در نتیجهترمووود شدن و از دست رفتن رطوبت چوب به مراتب وزن نهایی چوب ترمووود پایین تر می آید. به علت حشره خوار نبودن چوب ترموود طول عمر مفید چوب به مراتب بالاتر می رود. در طی فرآیند ترموود از هیچ گونه مواد شیمیایی و غیر طبیعی استفاده نمی شود. ترمووود فقط با حرارت بالا و بخار آب انجام می گردد. چوب های برش خورده را در داخل دستگاه های خاصی که به آن (KILN) گفته می شود قرار می دهند سپس در آن را می بندند و داخل محفظه را از اکسیژن خالی می کنند تا در هنگام حرارت دادن چوب آتش نگیرد.
 
 

ترمووود یک روش مقاوم سازی چوب

 

چوب ترمو عمدتا از جنگلهای دارای مجوز و گواهی کیفیت در اروپا تولید می شود. با استفاده از مکانیزم حرارتی ترمو، بدون استفاده از مواد شیمیایی و صرفا با اتکا بر گرما چوب ترمو در برابر نفوذ قارچ و کپک محافظت شده و نسبت به چوب معمولی دارای ماندگاری بیشتری خواهد بود. در نتیجه نفوذ حرارت به سطوح چوبی، باعث تغییر رنگ در سطوح داخلی چوب خواهد شد که این به نوبه خود به زیبائی نمای چوب ترمووود خواهد افزود.ترمووودبا به کارگیری روش‌های مهندسی و فراوری مناسب، می‌توان عمر و دوام چوب‌ها را افزایش داد و آن‌ها را در برابر شرایط محیطی مقاوم‌تر ساخت. چوب‌های ترمووود به علت فرآیندی که در این جریان طی می‌کنند دارای خصوصیات ویژه ای میشوند که آن‌ها را به بهترین گزینه برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان تبدیل می‌سازد.
کشور فنلاند اولین کشوری میباشد که به تکنولوژی تهیه چوب ترمو دست یافت و اولین خط تولید ترمووود را ایجاد کرد. در مرحله اول پس از تهیه چوب در اندازه های مختلف از گونه های مختلف چوب به خصوص کاج و زبان گنجشک ، چوب را در دستگاههای خشک کن ویژه ابتدا با دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد حرارت میدهند و سپس دما را به ۱۳۰ درجه سانتیگراد می رسانند. لوناوود این عمل باعث خشک شدن چوب و کاهش رطوبت آن می شود. لوناوود در مرحله بعد حرارت را تا ۱۸۰ الی ۲۲۰ درجه سانتیگراد بالا میبرند و چند ساعت چوبها را در این دما و شرایط نگه می دارند. در این حالت صمغ و رطوبت چوب بطور کامل خارج میشود و چوب از حالت سفید روشن به حالت تیره مایل به قهوه ای درمی آید. در مرحله بعد، چوب را آرام آرام سرد می کنند تا دمای آن به ۱۰۰ درجه سانتیگراد برسد و سپس با پاشیدن آب و بخار آب دمای آن را به دمای محیط می رسانند. لوناوود در این مرحله چوب رطوبت را جذب کرده و رطوبت آن به ۴ الی ۶ درصد میرسد.
میزان حرارتی که طی فرایند ترمو شدن به چوب خام اعمال می شود ترمووود را به دو دسته طبقه بندی می کند.
 

ترمووود یک روش مقاوم سازی چوب


 
CLASS THERMO S-1: به دلیل حرارت کمتر که به چوب داده شده به ترمو وود فضای داخلی مشهور می باشد و کاربرد آن در فضای داخلی می باشد.
 
CLASS THERMO D-2:با حرارت 220درجه سانتیگراد رطوبت و مواد سلولوزی چوب به طور کامل خارج شده و این نوع ترموود آماده استفاده در فضاهای خارجی،نمای ساختمان و محیط های مرطوب می باشد.
 
 

ترمووود یک روش مقاوم سازی چوب

 

مزایای استفاده از ترمووود :

تراکم بیشتر، مقاومت بیشتر
دوام بالا در برابر پوسیدگی در انواع شرایط آب و هوایی
طول عمر بیشتر
مقاوم در برابر تاب برداشتن وتغییر ابعاد
مقاوم در برابر حمله حشرات، ریز ارگانیسم‌ها، و انواع قارچ و کپک
زیبایی بیشتر در اثر یک‌نواختی رنگ در تمام نقاط
بافت خالص چوب بدون افزودنیهای شیمیایی
عایق حرارتی عالی
وزن کم
استفاده در فضای باز 
 
قیمت ترمووود

قیمت ترمووود

اولین گزینه درتعیین قیمت ترمووود ضخامت چوب می باشد.
به این معنا که هرچه ضخامت چوب ترمو شده بیشتر باشد قیمت چوب بالاتر می رود.
دومین گزینه درتعیین قیمت ترمووود گونه چوب ترمو شده می باشد.
مثلا قیمت چوب ترموود گونه کاج به مراتب پایین تراز ترمووود گونه عش  ASH می باشد.
سومین گزینه درتعیین قیمت ترمووود درجه بندی کیفیت چوب می باشد.
چوب خود دارای گرید های گوناگونی می باشد که مستقیما بر قیمت چوب تاثیرگذار می باشد.
گونه چوب باتوجه به میزان عمرآن از یک سو و عرض و ارتفاع آن ازسوی دیگر همچنین داشتن یا نداشتن گره،خمیدگی و تاب خوردگی برای تعیین گرید چوب مد نظر می باشد.
چوب درختی که بلندتر،گره کمتر،صاف و بدونه تاب خوردگی باشد به مراتب کم یاب تر و گرانتر از سایرانواع آن می باشد.
 
 
قیمت ترمووود را بر چه اساسی تعیین میکنند؟

قیمت ترمووود ارتباط مستقیمی با ضخامت ترموود و نوع چوب ترمو شده و میزان ماشین کاری و ابزاری که بر روی آن انجام پذیرفته است تعیین می شود.
 قیمت ترمووود را با روش های ذیل تعیین می کنند که به اختصار توضیح می دهیم.

  • چوب ترمووود بسته به میزان ضخامتی که دارد قیمت و بهای آن متفاوت است.
  • تا ضخامت چوب بالاتر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.
  • در اینکه قیمت ترمووود به چه عواملی بستگی دارد باید به جنس چوب اشاره کرد.
  • چوبی که از خانواده درختان نرم چوب ها باشد ارزان تر از چوبهای متعلق به گروه سخت چوبها می باشند.
  • بدین معنی که چوب درخت پاین ارزان تر از چوبی از خانواده عش می باشد.
  • البته علت این تفاوت قیمتی از لحاظ جنس چوب تابع مستقیمی دارد با میزان رشد و تراکم این درختان از یک سو و میزان عملیات حرارتی و سختی برش از سمت دیگر دارد.

قیمت ترمووود

 

 

ماشین کاری چوب ترمووود

در زمان تولید چوب ترمووود تمام چوب ترموود تولید شده به شکل SHP ساده است.
که بعدا  بنا به درخواست مشتری در مبدا بر روی آن ماشین کاری انجام میگیرد و ترمووود تولید شده به اشکال مختلف مانند UTS, UTV , ROMB و ….در می آیند.

قیمت ترمووود ایرانی

تعیین قیمت چوب ترمو به گزینه های مختلفی بستگی دارد که یک به یک به آن اشاره می شود:

– یکی از موارد بسیار مهم در تعیین قیمت ترمووود ، به نوع چوب ترمو بستگی دارد که برگ سوزنی باشد و یا پهن برگ.
– دومین گزینه ضخامت مقطع چوب است که شامل چوب هایی با مقاطع mm 16 ، mm 19 ، mm 26 و mm 42 می باشد.
– سومین گزینه تعیین قیمت چوب ترمو به نوع ابزاری که روی مقطع چوب ترمو ایجاد می شود ، بستگی دارد. به طور مثال مقطع mm 16 و mm 19 چهار تراش (SHP) نسبت به مقطع فاق و زبانه (STP-UTV-UTS) از قیمت مناسبتر و پایین تری برخوردار است.
– چوب های ترمو شده ایرانی هم از این قائده تعیین قیمت مستثنی نیستند، یکی از عوامل دیگر در تعیین قیمت ترمووود درجه بندی کیفیتی چوب ترمو می باشد.

 لازم به ذکر است از آنجایی که چوب های ترمو شده ایرانی زیر نظر انجمن ترمووود فنلاند و با تکنولوژی روز اروپا تولید می شوند کاملا قابل رقابت با چوب های تولید شده در فنلاند هستند و با توجه به کاهش یکسری هزینه های حمل و نقل ، تهیه و تولید، چوب ترمو ایرانی نسبت به چوب های ترمو شده ی فنلاندی از قیمت مناسبتری برخوردار هستند.
 

قیمت ترمووود

 


روف گاردن

روف گاردن

تاریخچه روف گاردن
روف گاردن که از سیستم لایه های پیش ساخته تشکیل شده است تقریبآ پدیده ای نو به حساب می آید.
ریشه روف گاردن یا همان بام سبز مدرن در شمال اروپا می باشد.
روف گاردن های چمنی در این مناطق به علت دارا بودن اقلیم سرد و محدود بودن منابع مصالح ساخت و ساز, رشد بسزایی داشته است.
 
بام باغ یا روف گاردن
 
اصطلاح روف گاردن دقیقا معادل کلمه فارسی بام باغ است، اما هنگام خرید روف گاردن را بیشتر از بام باغ می‌شنوید. روف گاردن یا بام باغ تکنولوژی مدرن سقف سبز است، که در واقع بر روی پشت بام‌ها و تراس‌ها بستری مناسب جهت رشد پوشش گیاهی ایجاد می‌کند.
 
 
یکی از مزایای بام باغ میزان نور آفتابی است که دریافت می‌کنند، در شرایطی که ساختمان‌های بلند شهری مانع از آفتاب گرفتن باغچه‌های داخل حیاط می‌شوند، بام باغ‌ها در طول روز به میزان کافی آفتاب دریافت می‌کنند و این مساله در پرورش گیاهان و هرچه سرسبزتر شدن آنها تاثیر بسزایی دارد.
 
 
ویژگی های بام سبز

روف گاردن به عنوان بام سبز دارای ویژگی های متعدد زیست محیطی ، اقتصادی ، اجتماعی ، زیبایی شناسی و معماری است. از جمله ویژگی روف گاردن می توان به موارد زیر اشاره نمود :
 
روف گاردن باعث ایجاد محیطی سبز شخصی می شود که منحصر به یک ساختمان است و باعث بازسازی و احیای طبیعت در بام ساختمان های مسکونی و اداره ها می شود.
روف گاردن می تواند منبعی برای تولیدات کشاورزی ساختمان باشد.
ایجاد بام سبز در ابعاد بزرگ می تواند کیفیت هوای منطقه را بهبود بخشیده و باعث کاهش گاز دی اکسید کربن شود.
با ایجاد قسمتی از طبیعت در پشت بام ساختمان ها می توان به بخش کوچکی از حیات وحش نیز کمک کرد و پناهگاهی برای پرنده ها ایجاد نمود.
روف گاردن به علت استفاده از لایه های متنوع و پوشش گیاهی بر روی بام باعث کاهش انتقال حرارت و صوت به طبقات زیرین می شود.
 
 
نکاتی برای طراحی و اجرای روف گاردن
 
قبل از طراحی و اجرای روف گاردن بر روی بام باید به پارامترهایی توجه نمود که این پارامترها در نحوه طراحی و هزینه اجرای روف گاردن بسیار تاثیرگذار خواهند بود. از جمله عوامل موثر می توان به موارد زیر اشاره نمود :
 
§        ظرفیت سازه ساختمان
§        تامین آب
§        تامین نور خورشید
§        کنترل حرارتی
 
ظرفیت سازه ساختمان

سازه یک ساختمان بر اساس بارهای وارده به آن طراحی می شود که این بارها به دو دسته بار مرده و زنده تقسیم می شود . بارهای مرده شامل وزن سازه ، وزن دیواره ها، سقف و کف و بار زنده شامل وزن افراد ساکن در ساختمان، مبلمان، تجهیزات مکانیکی و برقی می باشد. با توجه به طراحی روف گاردن و متریال اجزای آن مانند گلدان ، آلاچیق و مبلمان مقدار بار وارده به سازه متغیر خواهد بود. به همین دلیل قبل از طراحی و اجرای روف گاردن باید ظرفیت سازه ساختمان بررسی و حد توان سازه در نظر گرفته شود.
 
 
 
تامین آب برای بام سبز

برای آبیاری گیاهانی که طبق طراحی فضای سبز بر روی بام اجرا شده اند می توان از سیستم آبیاری قطره ای استفاده نمود و یا منبع آب کوچکی از آب های مصرف شده که برای گیاهان مناسب هستند نیز استفاده نمود. سیستم آبیاری قطره ای و سیستم استفاده دوباره از آب های مصرفی واحدها می تواند از هدر رفتن بیهوده آب جلوگیری نماید و طبق برنامه زمانبندی مشخصی گیاهان روی بام به راحتی آبیاری شوند.
 
تامین نور خورشید مورد نیاز گیاهان

قبل از طراحی جای گیری پوشش گیاهی روف گاردن باید به سایه اندازی ساختمان های اطراف بر روی بام ساختمان دقت شود تا گیاهانی که نیاز به آفتاب مستقیم ندارند در ناحیه سایه قرار گیرند و گیاهانی که نیاز به نور خورشید مستقیم دارند در قسمت آفتاب گیر کاشته شوند. نور خورشید باعث رشد و عامل تغذیه گیاه است و نبود آن موجب پژمردگی و در نهایت خشک شدن گیاه می شود.
 
کنترل حرارتی بام سبز

میزان حرارتی که از تابش نور خورشید ، گرمای ایجاد شده توسط وسیله های نقلیه و ساختمان های اطراف به سطح بام وارد می شود، باعث ضروری شدن طراحی و اجرای سایبان متحرک و یا آلاچیق امری می شود. با استفاده سرمایش تبخیری و  با پودر کردن آب که در سیستم مه پاش خانگی وجود دارد می توان علاوه بر ایجاد هوای مطلوب برای افراد ، رطوبت لازم برای گیاهان را تامین نمود.
 
 

 روف گاردن

 


چوب پلاست چیست ؟

چوب پلاست چیست ؟

چوب پلاست به عنوان محصولی جدیدکه در گروه مواد کامپوزیتی قرار گرفته متشکل از گرانول چوب یا پودر چوب با مقدار معین به همراه مواد پلیمری بوده و در ابعاد و قالب های متعدد به روش اکستروژن تولید و عرضه می گردد. برای ایجاد یک منظر و فضای سبز دلنشین بر روی بام یا تراس ، حتما باید از کارشناسان مجرب  در این زمینه استفاده نمود که با استفاده از محاسبات مختلف ، نقشه برداری دقیق ، انتخاب مواد و مصالح مناسب و اجرای صحیح یک محوطه بی نظیر و یک منظره زیبا را روی پشت بام ویا تراس خلق نمود.
 
 
نقاط قوت و ضعف چوب پلاست :

یکی از اشکالات این محصول این است که نه چوب محسوب می شود و نه پلاستیک، و باید حتما به درستی اجرا بشود.
 
در کنار این نقطه ضعف، نقطه قوت های بسیار زیادی دارد:

·         تغییر رنگ این متریال خیلی پایین است.
·         در مقابل اشعه خورشید بسیار مقاوم است.
·         در مقابل موریانه و پوسیدگی مقاومت بسیار بالایی دارد.
·         جذب آبش در حد صفر است.
·         نسبت به ترمووود ها و چوب های اشباع شده و ترموپلیمرها قیمت بسیار مناسبی دارد.
·         در تایل ها و مقاطع مختلف در بازار وجود دارد و ایران یکی از تولید کننده های خوب چوب پلاست در دنیاست و چوب پلاست های ایرانی از استانداردهای لازم برخوردارند.
 
 

چوب پلاست چیست ؟

 


کاربرد چوب پلاست در روف گاردن
 
کلیه محصولات چوبی در روف گاردن ها از چوب پلاست بوده و بنابر خواسته مشتری در مکان یا محصولات درخواستی از ترموود استفاده می شود اعم از انواع کف پوش های چوبی، کف پوش چوب پلاست و ترمووود،  راهروهای چوبی و مسیرهای پیاده روی چوبی، چوب پلاست و ترموود در فضاسازی ها و محوطه سازی ها و پروژه های روف گاردن
آمریکای شمالی و اروپا از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان چوب پلاست در دنیا هستند.
اکثر تولیدکنندگان می‌گویند از چوب پلاست می‌توان در فضای بیرونی استفاده کرد.چوب پلاستیک به عنوان جایگزینی مناسب برای مواد سنتی مورد مصرف در ساختمان‌سازی (نظیر چوب و پلاستیک و سنگ)، خودروسازی ( نظیر فلز و پلاستیک) و مبلمان شهری و اداری ( نظیر چوب و MDF) و غیره است.
 بیش‌ترین کاربرد این محصول روی کفپوش است و ماهیت این محصول برای فضای باز ساخته‌شده و با توجه به متریالی که در آن به‌کاربرده شده نسبت به عوامل محیطی از جمله رطوبت، سرما و گرما ،حشرات موذی، قارچ‌ها و باکتری‌ها کاملاً مقاوم است.
تراس ها و محوطه استخر،سونا و جکوزی،پل و پیاده رو،اسکله و کشتی‌سازی،مبلمان شهری،دیوار پوش بیرون ساختمان،آلاچیق و خانه‌های پیش‌ساخته،نرده و پلکان و روف گاردن، از جمله مکان‌هایی است که می‌توان از چوب پلاست در آن استفاده کرد.در حال حاضر در مغز صفحه کابینت از چوب پلاست استفاده می شود که به خاطر مقاومت در برابر رطوبت می‌توان در کنار ظرف‌شویی از آن استفاده کرد و در تمام صفحه‌های کابینت از این محصول استفاده می‌شود.
انواع چوب پلاست چه هستند؟
کامپوزیت های چوب پلاست، ترکیبی  ۵٠:۵٠ از پلیمرهای ترموپلاستیک(گرمانرم) و خرده چوب است که عموما در بالای دمای ذوب پلیمرها مخلوط شده و سپس برای مصارف مختلف بر رویشان فرآیندهای مختلفی صورت میگیرد. با توجه به نوع فرآیند انتخابی،  WPC ها می توانند به شکل های متقاوتی در بیایند که همین باعث گستردگی استفاده آنها در زمینه های مختلف از جمله چارچوب در و پنجره، پنل داخلی خودروها، نرده ها، حصارها، محوطه سازی های چوبی، پوشش نما، نیمکت های پارک، قالب ریزی و صنعت مبلمان شده است. 
 

چوب پلاست چیست ؟

 


چوب ضد آب

چوب ضد آب

چوب از جمله منابعی است که از دیرباز مورد استفاده انسان بوده است و باعث ایجاد آسایش و توسعه ی زندگی بشر شده است.هرچند امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و ظهور مواد جدید که جایگزین چوب شده اند از کاربردهای چوب کاسته شده است اما همچنان چوب یکی از پرمصرف ترین منابع موجود است و به عنوان یک کالای استراتژیک به حساب می آید.
خواص فیزیکی و شیمیایی چوب به گونه ای است که در برخی کاربردها نمی توان جایگزینی برای چوب پیدا کرد.
چوب ضد آب یا ترمووود با سه مرحله تولید می شود. در مرحله ی اول ترمووود را خشک می کنند.
در این فاز با حرارت بالا رطوبت و آب درون چوب را از بین می برند.
 در مرحله ی دوم که مرحله ی حرارت دهی است دمای چوب را بسیار بالا می برند تا رطوبت آن کامل خارج شود و موجودات زنده درون آن از بین برود.
در فاز آخر ترموود نیز دمای چوب را به آرامی و با استفاده از آب کاهش می دهند تا ترمووود برای استفاده آماده شود
ترمووود یک چوب ضد آب است که برای مصارف مختلف همچون استفاده در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد
همچنین از آنجا که ترمووود به عنوان یک چوب ضد آب شناخته می شود می توان از آن در محیط هایی که مرطوب هستند مانند حمام، سرویس بهداشتی، استخر، سونا، جکوزی و غیره استفاده کرد.
 

چوب ضد آب

 فناوری نانو و ضد آب سازی درب چوبی

عموما جهت ضد آب سازی چوب و درب های چوبی  از ماده ای به نام آرتوسیل استفاده می شود که یک ماده غیر سمی است. این ماده که برای استفاده بر روی سطح چوب خام طراحی شده است محلولی بر پایه نانو می باشد
استفاده از آرتوسیل بر روی سطح انواع چوب و مصنوعات چوبی و بخصوص درب چوبی سبب ضد آب و ضد اشعه ماورا بنفش شدن چوب و مصنوعات چوبی می گردد
 
طریقه ضد آب سازی درب چوبی با فناوری نانو

روش انجام کار به این صورت است که این محصول به نسبت ۱۰ به ۳۰ برابر با آب مخلوط شده و بوسیله قلم مو یا پمپ بر روی سطح درب های چوبی اجرا یا اسپری می شود و پس از نفوذ ماده به همراه آب به عمق چند میلی متری سطح  چوب و با گذشت ۲۴ ساعت، درب چوبی خاصیت ضد آب و ضد اشعه شدن را به دست می آورد و دارای ماندگاری طولانی مدت می شود و همچنین خاصیت ضد آب شدن، اجازه تنفس به سطح چوب را نیز داده و در نتیجه رطوبت چوب تنظیم می گردد.

فواید استفاده از محلول آرتوسیل در ساخت درب چوبی

استفاده از محلول آرتوسیل علاوه بر آب گریز شدن و ضد اشعه نمودن درب چوبی سبب موارد زیر نیز می شود.
ضد خوردگی.
ضد ترک شدن.
ضد پوسیدگی و باد کردگی.
قابلیت تنفس چوب به دلیل امکان عبور رطوبت و بخار آب.
خود تمیز شوندگی (خاصیت ضد آب شدن سبب عدم نفوذ کثیفی و گرد و غبار به سطح درب چوبی شده و براحتی با کشیدن آب برسطح درب چوبی آلودگی ها شسته و تمیز می گردد.)
موافق با محیط زیست به دلیل عاری بودن از هرگونه مواد مضر و خطرناک درب های ضد آب ساخته شده توسط فناوری نانو مناسب درب مکان هایی است که رطوبت بالایی دارند و استفاده از این درب ها باعث می شود که آسیب کمتری به درب وارد شود.
 

چوب ضد آب

 

چوب نمای ترمووود فنلاندی

چوب نمای ترمووود فنلاندی

تولید چوب نما ترمووود فنلاندی برای اولین بار توسط شرکت وی تی تی در کشور فنلاند ابداع شد. در فرآیند تولید چوب نما ترمووود فنلاندی میتوان به سه مرحله اصلی اشاره داشت. در اولین قسمت با استفاده از حرارت به همراه بخار آب قسمت خشک کردن اولیه الوار انجام می پذیرد.
در مرحله دوم چوب نما ترمووود فنلاندی حرارت داخل کوره باز هم افزایش پیدا کرده و صفحات چوبی در همین حالت به مدت دو الی سه ساعت, بسته به نوع و کاربرد آنها در داخل کوره باقی می مانند. مرحله سوم تولید محصولات ترمو بسیار مهم بوده و به خنک کردن و ایجاد تغییرات رطوبتی مربوط می شود. 
  
 
ترمووودفنلاندی یا ترمووود ارزان؟

ترمووود نوعی چوب با قابلیت‌های منحصربه‌فرد هستند که برای نماسازی ساختمان و همچنین دکوراسیون داخلی مورداستفاده قرار می‌گیرند. ترمووود در مقابل شرایط جوی و آب و هوایی مقاوم بوده و نمای زیبایی به خانه شما می‌دهند.اما نکته‌ای که در ارتباط با ترمووود وجود دارد این است که بهای تمام‌شده آن باعث می‌شود که افراد کمتر به دنبال نصب ترموود باشند و یا اینکه خواهان تهیه و خرید ترمووود ارزان هستند.
برای ساخت نمای ساختمان و یا نمای داخلی شاید گزینه و انتخاب شما چوب باشد اما به علت قیمت بالای ترمووود مخصوصاً ترمووود فنلاندی ممکن است شما به دنبال خرید چوب‌های ارزان‌تر بروید که در این صورت باید ریسک آسیب‌پذیری و عدم دوام را نیز در نظر بگیرید و درعین‌حال نتوانید از نمای چوبی و زیبایی که بر روی نمای خانه شما ایجاد می‌کند صرف‌نظر کنید.
 
با توجه به اینکه فناوری اصلی ساخت ترمووود در اختیار کشور فنلاند است و چوب درختان این کشور از بهترین و مرغوب‌ترین مواد اولیه برای ساخت ترمووود هستند بعید به نظر می‌رسد ترمووود های ارزان دیگر کشورهای بتواند رقیب جدی برای تولیدات این کشور باشد.
 
 

چوب نمای ترمووود فنلاندی

 


ترموود کاج فنلاندی

چوب درخت کاج از گروه درختان سوزنی برگ دارای بافتی نرم بوده و تراکم آوندی کمتری نسبت به چوب درختان دیگر دارد به همین منظور ترمووودکاج فنلاندی بیشتر در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به نوع  رنگ پذیری، قابلیت رنگ آمیزی به طیف های مختلف دارد. ترمووود کاج که بهترین نوع آن متعلق به کشور فنلاند است را می توان در شرایط مختلف جوی همچون سرما و گرما، بارندگی، رطوبت و آب و های خشک استفاده کرد. 

مزایای ترمووود فنلاندی

چوبترموود فنلاندی بسیار سبک است و وزن کمی دارد و فشار کمی به نما وارد میکند . این نمای چوب بسیار سبک است و جلوی بارندگی مقاومت زیادی دارد. در مناطقی که رطوبت محیطی بسیار بالاست این نوع ترمووود مقاوم است . 
از چوب ترموود فنلاندی نیز میتوان برای فضای باز هم استفاده کرد. زیرا این چوب در فضا های باز هم قابلیت استفاده دارد و مناسب برای شرایط محیطی مختلف هستند. چوب ترمو این قابلیت را دارد که در دیواره داخلی سونا استفاده شود بدون اینکه حالتش تغییر کند.

ضخامت های ترموود فنلاندی
ترموود فنلاندی ضخامت های گوناگونی را داراست که از آن میتوان در جاهای مختلف استفاده کرد. عرض چوب های ترموود فنلاندی هم استاندارد های مختلفی را دارا می باشد.
 

چوب نمای ترمووود فنلاندی

 


چوب فضای باز

چوب فضای باز

چوب فضای باز

1- گیوتاس با استفاده از دو تکنیک روش حرارت دهی به چوب یعنی یکی به روش(Thermowood process) و دیگری روش اشباع چوب(Impregnation) چوب های خام درختان کاج و صنوبر را طبق استانداردهای اروپایی فرآوری کرده و جهت استفاده در فضای باز ساختمان تولید وعرضه می نماید. 

2- سخت چوبان که عمدتا از گونه های پهن برگ بدست می آیند ، به دلیل خواص ذاتی گونه گیاهی مانندفشردگی آوند و سختی بالا ، در مقابل عواملی نظیر رطوبت ، پوسیدگی و حشرات موذی مقاومت و دوام بالایی دارند. 


انواع مختلفی ازپروژه ها و سازه های چوبی در فضای باز ساخته شده است که در آن  از مواد مانند چوب، فلز، سنگ و بتن استفاده می شود.
همچنین گونه هایی از چوب وجود دارد که  دارای موانع فیزیکی بوده که مانع نفوذ رطوبت و حشرات به خود می شوند . سازه ی چوبی برای فضای باز انتخاب مقرون به صرفه با الگوهای یکنواخت بزرگ برای استفاده از میز و یا نیمکت باشد.

مناسب ترین چوب فضای باز

ipe یک جنگل سریع در حال رشد در آمریکای مرکزی و جنوبی است. این یک جنگل واقعا سخت و متراکم است. تراکم بالا در ipe به معنی آن است که به سختی روی آب  رها می شود. این همچنین بدان معنی است که کار کردن با چوب سخت تر خواهد بود. بنابراین کار با چوب که دارای مقاومت برشی بالایی است کمی سخت بوده و لبه های برش باید به دقت بررسی شود.

مدل های کفپوش چوب فضای باز

طراحی دکوراسیون خارجی , تزیین و چیدمان بالکن و تراس , طراحی دکوراسیون بالکن و تراس, کفپوش چوبی, کفپوش فضای باز  نظرات غیر فعال هستند. 
معمولا در کف بالکن یا تراس های خانه از کاشی و سرامیک های سنگی استفاده می شود و دیگر این جنس کفپوش های سنگی مشتری ثابت کف بالکن خانه های ما شده اند. به نظردیگر وقت آن رسیده است که همانقدر که دکوراسیون داخلی خانه را دچار تغییر می کنیم یک دستی هم به سر و روی بالکن خانه بکشیم.
کفپوش های چوبی که برای بالکن یا تراس خانه استفاده می شوند جنس متفاوت تری نسبت به کفپوش های داخلی دارند و بزرگترین تفاوت آنها مقاومت بیشتر در مقابل نور و حرارت و رطوبت است و به اصلاح به آنها ” کفپوش فضای باز ” گفته می شود. 

کف پوش چوبی فضای باز ارزان نباشد
با توجه به مساحت کوچکی که بالکن های امروزی دارند تغییر کفپوش بالکن هزینه زیادی روی دست شما نمیگذارد و نصب آنهم زمان زیادی نمی برد ولی تنوع و زیبایی که به دکوراسیون بالکن شما تزریق می شود غیر قابل تصور است. توصیه ما این است که هنگام خرید کفپوش بیشتر از قیمت روی کیفیت تمرکز کنید چون 4 یا 5 متر فضا ارزش ریسک و خرید محصول بی کیفیت را ندارد.
 

چوب فضای باز

 


نفوذپذیری در چوب ترمووود
قدرت نگه داری پیچ در چوب ترموود
چگالی ترمووود
گونه های چوب مورد استفاده برای تولید ترمووود
محوطه سازی و فضای سبز با ترمووود
فرآیند Thermo Treatment
اجرا و نصب ترمووود
رنگ آمیزی چوب
ترمووود بهترین متریال برای استفاده در نما
ترمووود چیست ؟
الزامات زیر سازی فلزی
مهمترین عامل در کیفیت ترمووود
رنگ ترمووود مقاوم در برابر آفتاب
آیین نامه نمای شهرداری تهران
چوب نمای ساختمان
چوب نما

چوب نما


چوب ترمووود
چوب ترمو

چوب ترمو